Forum / RASY PSÓW / Grupa 1

| ulubiony: 0
| wyświetleń: 1530
 • BORDER COLLIE -FCI 297
  Kraj pochodzenia: Wielka Brytania.
  Użytkowość: pies owczarski.
  Klasyfikacja FCI
  grupa I - psy pasterskie i zaganiające
  sekcja I - psy pasterskie.
  Rasa objęta obowiązkiem prób pracy.

  Wrażenie ogólne: Harmonijny o eleganckich liniach, łączy klasę, wdzięk i budowę dostatecznie mocną, aby zapewniała odpowiednią wytrzymałość. Niepożądana budowa ciężka lub subtelna i wiodka.
  Ważne proporcje: kufa i mózgoczaszka mniej wiecej jednakowej długości.

  Zachowanie/Temperament: Wytrzymały zdolny do ciężkiej pracy pies owczarski, bardzo łatwy do układania. Bystry, ożywiony, szybko reagujący, inteligentny. Nie może byćnerwowy ani agresywny.

  Głowa::
  Mózgoczaszka: czaszka - dość szeroka, guz potyliczny niewidoczny, stop - bardzo wyraźny.
  Trzewioczaszka: nos - czarny, z wyjątkiem psów czekoladowych i ee-red, nozdrza szerokie; uzębienie - szczęki i zęby mocne, komplet siekaczy styka się w zgyzie nożycowym; policzki - ani okrągłe ani wyraźne; oczy - szeroko rozstawione, owalne, średniej wielkości, brązowe, tylko u psów marmurkowych mogą być częsciowo lub całkowicie niebieskie, wyraz łagodny, bystry i inteligentny; uszy - średniej wielkości i twardości, szeroko osadzone, stojące lub częściowo załamane, ruchliwe.
  Szyja: odpowiednio długa, mocna, dobrze umięsniona, lekko łukowato wygięta, grubsza u nasady.
  Tułów: o atletycznym wyglądzie, nieco dłuższy od wysokości w kłębie; lędźwie - umieśnione, głębokie, słabizna nie podkasana; klatka piersiowa - głęboka, raczej szeroka, żebra dobrze wysklepione.
  Ogon: dość długi, ostatnim kręgiem sięga przynajmniej stawu skokowego, nisko osadzony, bogato owłosiony, z końcem zakręconym do góry, stanowi ładne wykończenie sylwetki. Przy pobudzeniu może być wzniesiony, ale nigdy zakręcony nad grzbietem.
  Kończyny przednie: oglądane z przodu równoległe, kościec mocny, ale nie ciężki; łopatka - skośnie ustawiona; śródręcze - przy oglądaniu z boku lekko nachylone; łapy - owalne, opuszki grube, mocne i sprężyste, palce zwarte i wysklepione, pazury krótkie i mocne.
  Kończyny tylnie: dobrze umieśnione, zad łagodnie opada do nasady ogona; uda - długie szerokie, i mocno umięśnione; stawy kolanowe - mocno kątowane; stawy skokowe - dobrze kątowane i nisko umiejscowione; śródstopia - prostopadłe do podłoża i równoległe wobec siebie, gdy patrzeć na nie z tyłu; łapy - owalne, opuszki grube, mocne i sprężyste, palce zwarte i wysklepione, pazury krótkie i mocne.
  Chody: ruch swobodny, płynny i niezmordowany, łapy podnoszone jak najniżej. Każdy krok ma świadczyć o zdolności do szybkiego ruchu.
  Szata: Sierść - dwie odmiany średnio długa i krótka. W każdym przypadku włos okrywowy gęsty, średniej twardości, podszorstek miękki i gęsty, dający ochronę przed niepogodą. Sierść średnio długa tworzy grzywę, portki i pióro na ogonie. Na głowie, uszach, przednich nogach (poza piórami) i tylnich poniżej stawu skokowego sierść krótka i gładka.
  Maść: dopuszczalne rozmaite umaszczenie, ale biel nie może przeważać.
  Wielkość: idealny wzrost to 53 cm dla psa, dla suki nieco mniej.

  Wady: wszelkie odchylenia od podanego wzorca powinny być uznawane za wady i oceniane w zależności od stopnia nasilenia i wpływu na zdrowie i dobrostan psa oraz zdolność wykonywania tradycyjnej pracy.
  Wady dyskwalifikujące: agresja lub wyraźna lękliwość oraz każdy pies wykazujący wady budowy lub zaburzenia charakteru, powinien być zdyskwalifikowany.

  Samce powinny mieć dwa normalnie rozwinięte jądra, w pełni wyczuwalne w mosznie.

  Wzorzec pochodzi z ZKWP