<< Marzec 2018 >>
PoWtSrCzPiSoNi
   1234
567891011
12131415161718
19
20
2122232425
262728293031 
KYNOLOGIA.PL - portal społecznościowy miłośników psów

Forum / O PSACH / Zdrowie

| ulubiony: 0
| wyświetleń: 393
 • Cześć!
  Szukam psów, u których po podaniu leków wystąpiły objawy niepożądane/objawy nadwrażliwośći.

  Pracuję na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu i prowadzę badania nad genetyczną przyczyną występowania takich objawów u niektórych psów. Jeśli jesteś właścicielką/właścicielem takiego psa, proszę o kontakt. Chciałbym porozmawiać i pobrać wymaz z policzka od Twojego pupila.

  Znana jest mutacja występująca u dużej części Owczarków Szkockich Collie powodująca nadwrażliwość m.in na leki przeciwpasożytnicze. Zastosowanie tych leków w normalnych dawkach u psów z nadwrażliwością skutkuje zawrotami głowy, drżeniem ciała i śpiączką, która może skończyć się nawet śmiercią pupil. Badania w kierunku tej mutacji dostępne sa komercyjnie w laboratoriach w Polsce i za granicą. Dlatego ważne jest przebadanie psów z ras narażonych (generalnie owczarki) na obecność tej konkretnej mutacji w genie mdr1, aby w przyszłości móc uprzedzić weterynarza i uniknąć stosowania niebezpiecznych leków.
  Wiadomo jednak, że u psów które nie posiadają takiej mutacji również zdaża się wspomniana nadwrażliwość - jej przyczynę chciałbym poznać.

  Lista leków, które mogą powodować działania niepożądane u narażonych psó jest dość długa, dlatego wypisze tylko kilka przykładów.

  Przeciwpasożytnicze: iwermektyna

  Kadriologia: digoksyna, chinidyna,

  Onkologia: winkrystyna, winblastyna , doksorubicyna,

  Immunosupresanty: cyklosporyna,

  Przeciwbakteryjne: grepafloksacyna, sprafloksacyna

  Przeciwwymiotny: ondansetron

  przeciwhistaminowy:ebastyna,

  Przeciwzapalny/ przeciwalergiczny: deksametazon


  Pozdrawiam,
  Maciej